Urządzenia GPS zdobywają kolejnych zwolenników. Dzięki upowszechnianiu się technologii nawigacji satelitarnej i postępowi technicznemu nadajnik GPS jest coraz tańszy. Wyposaża się go w kolejne bardzo użyteczne funkcje. Dzisiejszy odbiornik jest dużo bardziej przydatny niż poprzednie modele, które charakteryzowały się niedoskonałością i małą czytelnością map.
Intensywne prace nad funkcjonalnością tych urządzeń zaowocowały pojawieniem się na rynku nowoczesnych nadajników GPS, które przypominają minikomputery. Służą też jako narzędzie rozrywki. Najpowszechniejszym zastosowaniem jest oczywiście monitorowanie GPS, które stosują firmy przewozowe, korporacje taksówkarskie i działy handlowe wielkich firm (dla swoich przedstawicieli handlowych pracujących głównie w terenie).
Na rynku dostępne są różne urządzenia GPS. Można więc dopasować odpowiedni nadajnik GPS do własnych potrzeb i wymagań. Przed wyborem aparatu zastanówmy się, do czego i jak często będziemy go używać oraz ile możemy przeznaczyć na kupno sprzętu. Taka analiza pozwoli podjąć optymalną decyzję.
W zależności od przeznaczania urządzenia GPS instalowane są w: samochodzie, motocyklu, pojeździe wodnym. Nadajnik GPS można też używać jako kompasu (nawigacja przenośna).
Aparaty samochodowe służą do wyznaczania pozycji na mapie, określenia współrzędnych. Ustalą najlepszą (najkrótszą, najtańszą) trasę podróży oraz zmierzą prędkość, z jaką się poruszamy i przewidywany czas dotarcia do obranego punktu.